Eating Healthy is Easier and More Affordable Than Ever!

Remember that old excuse we used to have about eating poorly? You know, the one where we claim it’s “too expensive” to buy the healthy stuff? Well, that excuse is going out the window because the price of healthy snacks & beverages are finally starting to compete with their junk food counterparts. This means it should be easier for us to make smarter snacking decisions, without money being a deal-breaker.

In general, healthier foods still cost a little more, but keep in mind that you’re paying for a higher quality product with REAL ingredients and nutritional substance. As more and more people are hopping aboard the healthy movement, we are starting to see a positive transition in both company and consumer priorities. Many companies are working to deliver healthier products to consumers and, in turn, we are willing to spend more on foods that we know are better for us.  That being said, affordability is becoming a non-issue and our accessibility to healthy food options is growing. Hooray!

Just look around at the grocery stor
e — Take a stroll down the snack aisle. There are so many more delicious and healthy products now and, best of all, it won’t break the bank for us to bring them home. A lot of companies have even improved their existing products to have better ingredients, without affecting the price.

Still, there is way too much junk food out there and many of us are in the habit of turning to these products out of impulse and familiarity. We need to work on that. There are so many healthy alternatives out there to satisfy every craving, flavor, and texture that your tummy could desire. You just have to make the right choices, break your old habits, and commit to snacking smarter. It will benefit everyone, especially yourself.

Here’s a quick scenario:

You’ve got a buck in your hand, and a nagging hunger pang. You walk over to the nearest food source, a typical traditional vending machine. Hmm, what to choose? Well, there are greasy potato chips, fried corn chips with additives, snack crackers with chemical preservatives, candy bars full of high fructose corn syrup and refined sugars, fruit snacks with artificial flavors and dyes… you get the idea. Is this really what you want to spend your hard-earned money on? It may only be $0.75, but it’s still a poor investment. Don’t give this vending machine your money! Your health will be paying a lot more down the road if you choose to consistently eat from here.

Do this instead:

Take your money to 100% healthy vending machines (these guys are popping up everywhere!). Their products might be priced a little higher, but you’ll get premium, equally tasty (if not tastier) natural snack options like baked pita chips, gourmet rice puffs, fruit & granola bars, etc. that you can feel good about eating. H.U.M.A.N. Healthy Vending is even launching a $1 machine, stocked completely with 100% healthy items that will only run you a buck! Now that’s making your dollar count.

Times, they are a changing! Upgrade your eating habits, and get it out of your head that “healthy” is synonymous with “expensive.” You don’t have to settle for junk food anymore, and you don’t have to spend a lot to get a lot. Healthy eating is not a privilege, it is your right!

 

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>